16 grudnia 2011

Profesjonalny makijaż - gdzie i dlaczego.

Kilka dni temu zostałam poproszona o porównanie usług wizażystki pracującej w perfumerii a pracującej na własny rachunek. Ostatnio takie pytania zadawane mi są coraz częściej. Pomyślałam że warto opublikować o tym notkę dlatego że pewnie wiele z was zastanawia się gdzie udać się na makijaż przed sylwestrem/studniówką. Pewna część osób nie zastanawia się zupełnie nad pewnymi istotnymi szczegółami, interesuje je tylko jak najniższa cena. Moim celem jest właśnie zwrócenie na nie uwagi. Postaram się po krótce przedstawić plusy i minusy ukonania makijażu w każdym z w/w miejsc.

Zanim jednak przejdę do pisania chciałabym zaznaczyć że wszystko co napiszę wynika z mojego doświadczenia oraz doświadczenia moich znajomych a nie chęci czerpania zarobku. Piszę to z zupełnie subiektywnej strony bo miałam 'przyjemność' korzystać z usług z wizażystek pracujących w perfumerii oraz takich pracujących jako 'freelance'. Mam nadzieję że post nie spotka się z negatywnym odbiorem i okaże się przydatny.

Perfumerie : 
+
cena - niezaprzeczalnym plusem wykonywania makijażu w perfumerii jest okazyjna cena, w Sephorze jest to już około 30 zł, w Douglasie 90 zł z zastrzeżeniem że po wykonaniu makijażu można wybrać sobie kosmetyk na tę kwotę. W salonie Inglota makijaż oczu kosztuje 30 zł. 
terminy - udając się do perfumerii mamy pewność że makijaż zostanie nam wykonany od ręki. Nie trzeba się umawiać (chyba że jest to sylwestrowy wieczór), bo zazwyczaj krzesła do wykonywania makijażu są wolne. 
-
● makijaż w perfumerii wykonywany jest na terenie sklepu, podczas gdy inni robią zakupy. Każdy ma okazję podejść, zaglądnąć, popatrzeć. Dla wielu osób, włącznie ze mną, jest to sytuacja niekomfortowa, lepiej aby makijaż został zrobiony w ustronnym miejscu, bez gapiów. 
● bardzo często (nie zawsze) zdarza się że Panie wykonujące makijaż nie mają w tym kierunku żadnego wykształcenia, lub ukończyły kilku godzinny kurs którego główną częścią było zapoznanie z zasadami marketingu i sprzedaży a makijaż był zepchnięty na 2 miejsce. Wykonują więc makijaż intuicyjnie, nie dostosowując go do typu urody, kształtu oka itd. 
● makijaż wykonywany jest testerami. Jest to ogromny minus dlatego że rzadko kontrolowane są daty ważności testerów. Każdy może dotknąć kosmetyku którym będziemy malowani, wsadzić w niego palce. Nie wiadomo czego dotykał wcześniej. Uczulenie w tym wypadku to najlepsza opcja z jaką możemy po takim makijaży skończyć.
oświetlenie w perfumerii jest mocno przekłamane, dlatego źle dobrany kolor podkładu to właściwie norma. Kolory w sklepie mogą wydawać się świetne a w świetle dziennym za mocne, wręcz karykaturalne. 
● Panie w perfumeriach mają często swoją wizję. Mimo wyraźnych próśb o delikatny/mocny makijaż one wykonują go na odwrót bo według nich tak będzie lepiej. 
● wykonanie makijażu to nie jedyny obowiązek wizażystki. Gdy na sklepie jest zamieszanie, dużo klientów, musi ona skończyć jak najszybciej makijaż żeby pomóc koleżankom. Niejednokrotnie wtedy makijaż wykonany jest niestarannie i niechlujnie. 


Wizażystka typu freelance : 
+
 wizażystka pracująca na własny rachunek zazwyczaj jest odpowiednio w tym celu wyszkolona. Niejednokrotnie jest to obszerny kurs wizażu lub 2 letnia szkoła policealna. Wie ona więc dokładnie, jaki makijaż wykonać konkretnej osobie oraz jakich produktów użyć. 
● wizażystki zazwyczaj dojeżdżają do klienta więc makijaż zostanie wykonany w domu, bez zamieszania i pośpiechu. 
● kosmetyki którymi będziemy malowane są przechowywane w odpowiednich warunkach, używane tylko przez wizażystkę która dba odpowiednio o porządek, higienę i dezynfekcję narzędzi. 
● makijaż wykonywany jest w świetle dziennym naprzeciwko okna, lub w pomieszczeniu odpowiednio oświetlonym żarówkami ze światłem dziennym. Nie ma wtedy mowy o przekłamanych kolorach i źle dobranym makijażu.
● dobra wizażystka przed przystąpieniem do wykonania makijażu zawsze rozmawia z klientem, stara się dopasować makijaż do jego charakteru i indywidualnych upodobań
cena - to niestety ogromny minus bo w dobrych wizażystek cena ta potrafi dochodzić do 250 zł za makijaż. Uwarunkowane jest to jednak ceną kosmetyków na których pracuje, ogromem wiedzy jaki posiada, kosztami szkoły, czasem spędzonym z klientką oraz opłatami związanymi z działalnością gospodarczą. 
terminy - najbardziej rozchwytywane wizażystki już na jesień potrafią mieć zajęte pierwsze wakacyjne terminy, dlatego usługę trzeba rezerwować odpowiednio wcześniej. 

Jak znaleźć dobrą wizażystkę w okolicy ? O co zapytać, na co zwrócić uwagę? 

● Bardzo dobrym sposobem na znalezienie dobrej wizażystki jest popytanie wśród znajomych. Zadowolony klient jest najlepszą rekomendacją dla wizażystki. 
● Podczas szukania wizażystki najważniejsze to aby zwrócić uwagę na jej portfolio. Jeżeli podobają się nam jej makijaże, to spokojnie możemy jej zaufać. 
● Kolejnymi aspektami są : cena (jeżeli jest zbyt niska to nie powinniśmy spodziewać się niczego dobrego, bo nikt nie będzie wykonywał makijażu po kosztach); ukończona szkoła (najlepiej poszukać o niej opinii w internecie); kosmetyki na jakich pracuje (nie musi to być sam Chanel ani Dior, ale też nie wierzmy że makijaż zrobiony kosmetykami FM czy Rimmel wytrzyma całą noc)


Jeszcze raz podkreślam że pisząc ten post bazowałam na swoim doświadczeniu. Nie kierowałam się zyskiem ani uzyskaniem większej ilości klientów, chciałam zwrócić uwagę na aspekty o których nikt nie myśli. Mam nadzieję że mimo wszystko skorzystacie z kilku moich rad i wybierzecie najlepszą dla siebie opcję. :)

26 komentarzy:

 1. Wspaniale napisane, gratuluję ! Uprzedziłas z pewnościa wiele osób. Od siebie dodałabym tylko, żeby porównać cenę z proponowaną usługą. jest wiele ogłoszeń "kosmetyki Dior, Mac" a cena makijażu 30 zł - co to oznacza wszyscy wiemy (paleta MAC 100 cieni?), niestety dla niektórych klientek to oferta marzenie ;) Ja akurat planowałam napisanie tekstu o tym co wpływa na cenę oferowanego makijażu, ale się nie odważyłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jolu, bardzo mi miło że podoba Ci się post :*

  Co do cen makijażu to niestety wiele osób nie myśli w ten sposób co my, ciągle wolą wybrać jak najniższą cenę i być pomalowane chińską podróbką. Ale to już indywidualny wybór i nie mamy na to żadnego wpływu :)

  Ja liczyłam się z dużą krytyką, ale mimo wszystko postanowiłam o tym napisać bo wydaje mi się że warto zwrócić na to uwagę, bo wiele osób patrzy tylko pod kątem ceny :) A nikt nie myśli o, czasami przykrych, konsekwencjach.
  Jeżeli będziesz miała kiedyś czas i ochotę to napisz o cenach, ja sama chętnie poczytam :) Nikomu tym nie zaszkodzisz a wielu możesz pomóc :)

  OdpowiedzUsuń
 3. zwróciłaś uwagę na istotne kwestie :) artykuł wart polecenia więc pozwolę sobie wkleić u siebie link ;)
  Rzeczywiście w drogeriach rzadko kiedy spotyka się wizażystki, które zwracają uwagę na odpowiedni dobór makijażu oraz na wykonanie..
  Z reguły skupiają się na sprzedaży a sam makijaż pozostawia wiele do życzenia... Począwszy od złego doboru odcienia/rodzaju podkładu, a skończywszy na fatalnym wykończeniu makijażu na odwal.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze napisane :) Niestety prawda jest taka, że cena dla większości osób jest wyznacznikiem numer 1 :/ Ja osobiście mam zawsze dylemat - obniżyć nieco cenę wykonywanej usługi i mieć więcej klientek, czy trzymać ją wysoko, ale obsłużyć mnie osób. To jest problematyczne zwłaszcza w mniejszych miastach, jak moje. Jest pełno kosmetyczek, które robią makijaże za grosze, ale nikt nie pyta o użyte kosmetyki, anie o trwałość takiego makijażu :/ A szkoda, że nadal najważniejsza dla wielu osób jest kwota, a nie jakość świadczonej usługi.

  OdpowiedzUsuń
 5. pozwolę sobie też wkleić u siebie ten wpis bo w 100% się z nim zgadzam, pozdrawiam Ania Bułkowska- Jastal

  OdpowiedzUsuń
 6. świetny artykuł! Cena zawsze będzie dla klientek jednym z najważniejszych kryteriów, ale grunt, żeby zdawały sobie sprawę, co na tę cenę się składa, ile mogą zyskać:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziewczyny jeżeli macie ochotę możecie posłać posta dalej, będzie mi bardzo miło ;) Cieszę się że post spotkał się z tak miłym odbiorem i jeżeli udało mi się pomóc chociaż jednej osobie to wiem że zrobiłam dobrą rzecz ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobry post, powaga...
  W Douglasie makijaż za 90 zł ? (co z tego, że można zabrać za to produkt) ale wspomniania bo nieudanym makijażu zostaną tak czy jak .. O_o

  OdpowiedzUsuń
 9. udostępniłam materiał na FB...świetne spostrzeżenia!

  OdpowiedzUsuń
 10. W tym artykule jest dużo prawdy i trochę nie prawdy. Jestem profesjonalistą która kiedyś pracowała i malowała klientki w perfumerii. Zawsze każdą moją klientkę malowałam tak aby wyglądała pięknie przez co miałam bardzo dużo stałych pań. Nidy się nie śpieszyłam na makijaż miałam tyle czasu ile tylko chciałam i nie musiałam lecieć żeby pomóc koleżanką. Jeżeli chodzi o produkty to praktycznie każda perfumeria ma tyle testerów że ledwo się mieszczą więc nie ma mowy o przeterminowanych produktach. Ja zazwyczaj robiłam tak że brałam testery z szuflady ale wszystkie testery są bezpieczne na prawdę konsultantki o nie dbają. Każda konsultantka która pełni funkcję wizażystki musi umieć malować czyli być po kursach itp. Mnie na rozmowę o pracę sprawdzali pod tym kontem i musiałam pomalować dziewczynę. Teraz jestem wolnym strzelcem i zdaje sobie sprawę że wizaż w perfumerii to duża konkurencja ale staram się malować dobrze i klientki same wracają:)

  OdpowiedzUsuń
 11. @ makeupdream - Zazdroszczę miejsca pracy, wierz mi że ja mam zupełnie inne spostrzeżenia co do makijażu wykonywanego w perfumerii, zarówno z perspektywy pracownicy jak i klientki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. bez jaj ... nie wiedziałam, że w drogeriach robią makijaże testerami...;/ nigdy sie jakoś nie paliłam żeby zrobic sobie makijaż w takich miejscach ale to jest coś co mnie totalnie od tego odrzuca ...

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajne podsumowanie, sama jestem początkującą wizażystką, nadal się dokształcam, szkoły, kursy i uzupełniam mój kuferek odpowiednimi kosmetykami. Niestety takim dziewczynom jak ja na początku ciężko się przebić, m.in ceny z drogerii są atrakcyjne. Ale, pisze to z własnego doświadczenia (więcej info nie podam;) wiele dziewczyn w drogeriach siedzi po znajomościach, kursów nie mają (nie pisze, że wszędzie tak jest - ale bywa). Nie ważne jest to, najważniejsze jest żeby upchać kosmetyk niczego nieświadomej klientce. Taka prawda. Sama się rekrutowałam do jednej firmy to politykę sprzedaży dokładnie mi przedstawiono - nawet nie musi kobiecie pasować makijaż, bo nowość kosmetyczną trzeba sprzedać, podziękowałam, swojego imienia na starcie psuć nie zamierzam!

  Tak na marginesie - bardzo ciekawy blog ;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i ucieło mi - będę wpadać, bo się ciekawie zapowiada ;)

   Usuń
 14. Mi profesjonalny makijaż kojarzy się tylko z permanentnym. Może to dlatego, że niedawno sama korzystałam z takich usług w Koszalinie. Robiłam usta metodą 3D. Trafiłam z polecenia koleżanki do jednej z lepszych w Polsce linergistek - pani Aleksandry Góreckiej. Usta są takie fajne, nienabrzmiałe i wyglądają jak świeżo pomalowane.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze chciałam wypróbować usług wizażystki ale w mojej okolicy nie ma nikogo kompetentnego
  Odwiedź i mnie czasem :)))

  OdpowiedzUsuń
 16. Hmm, fajne makijaże. Ale najbardziej trwałym jest makijaż permanentny. Mam pewność, że codziennie moje brwi i usta pięknie wyglądają :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Super wpis, bardzo mi Pani pomogla ����

  OdpowiedzUsuń
 18. W Centrum Janki makijażyści Sephora pomogą dopasować wybrany look do Twojej urody i zdradzą tricki makijażowe dzięki którym w końcu odważysz się na ten wymarzony odcień pomadki, a narysowanie perfekcyjnej kreski już nigdy nie będzie problemem. Skorzystaj z jednej z 7 bezpłatnych 15-minutowych mini-metamorfoz.

  OdpowiedzUsuń
 19. ciekawy wpis. Daje dużo do myślenia i świetnie obrazuje naszą rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń
 20. Chciałabym otworzyć swój salon kosmetyczny i zastanawiam się nad tym gdzie kupić lubin hurtownia kosmetyczna i jeszcze hurtownia kosmetyczna mielec. Wiem jednak, że jest to bardzo duża inwestycja i sporo pieniędzy musiałabym wydać za jednym razem. Z drugiej strony i tak wyjdzie mi to taniej, niż miałabym kupować każde urządzenie z osobna... Gdzie najlepiej szukać takich sprzętów? Czy możecie polecić jakąś hurtownie? Czy warto zamawiać przez Internet? Wybrałam sklep Newfacebeauty.pl, http://lampa-lupa.pl/, http://myjka-ultradzwiekowa.pl/, http://e-hurtownia-kosmetyczna.pl/.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeśli chcemy uzyskać profesjonalny makijaż to musimy mieć do tego sprawdzoną kosmetyczkę. Ja najpierw patrzę na https://thebeauty-runway.com/ jakie makijaże są teraz w modzie i wtedy dopiero decyduję się na taki. W końcu kobieta zawsze ma problem z wyborem :)

  OdpowiedzUsuń

W komentarzu nie dodawaj linków do swojego bloga, próśb o dodanie do obserwowanych czy też innych czynności służących rozpowszechnieniu darmowej reklamy swojego bloga lub strony osobistej. Każdy komentarz który będzie służył tylko reklamie zostanie niezwłocznie usunięty.